Altos de Chavon – městečko, jemuž podobné hned tak nenajdete…

Altos de Chavon je uměle vytvořená historická kolonie ve stylu 16. století, která byla postavena v 70. letech minulého století. Ve vesničce žijí a tvoří malíři, sochaři a designéři, jejichž díla je možno si zakoupit v místních galeriích. Najdete ji hned u města La Romana, tedy na jihovýchodním pobřeží Dominikánské republiky. Nespleťte si ji se stejnojmennou vesničkou u letoviska Boca Chica.

Altos de Chavón je městečko, jemuž podobné jen tak neuvidíte. Toto „místo umělců“ vysoko nad řekou Río de Chavón leží asi 25 minut jízdy od města La Romana ve stejnojmenné provincii. Je to vlastně uměle vybudovaná kopie koloniálních vesniček z období 16. století. Její výstavba stála zhruba 40 miliónů amerických dolarů a byla zahájena v roce 1976.


Projekt byl vytvořen italským filmovým architektem Roberto Copaundem ze společnosti Paramount Pictures, dominikánským architektem Tony Carou a americkým průmyslníkem Charlesem Bluhdornem, který se narodil v Rakousku.
Nápad vzešel při výstavbě nedaleké silnice a mostu přes řeku Chavón, kdy byly odstřelovány kamenné hory. Charlese Bludhorna napadlo, že by se získané kameny mohly použít pro stavbu vesničky v podobném stylu jako hlavní město Santo Domingo.

Zedníci, truhláři a kovotepci z Dominikánské republiky vytvořili společně architektonicky naprosto unikátní krajinu, která nakonec byla pojmenována Altos de Chavón. Mnoho uměleckých řemeslníků zůstalo ve městě i po dokončení prací v roce 1980 a k nim přibyli i mnozí další. Úzké dlážděné uličky jsou lemované několika dobrými restauracemi ve středomořském stylu, řadou malebných obchodů s rukodělnými výrobky místních řemeslníků a také několika galeriemi, která vystavují díla studentů ze školy designu (La Escuela de Diseño, pobočka Parsons School of Design v New Yorku).


V městečku si můžete zakoupit ty nejrůznější suvenýry umělecké kvality, ale i úplné cetky. Altos de Chavón se v posledních desetiletích tak etabloval a udělal si takové jméno, že tu dnes dokonce působí i právě výše zmíněná umělecká škola mezinárodního významu. K dokonalé autenticitě přispívá také okouzlující kostel sv. Stanislava (španělsky Iglesia San Estanislao de Cracovia) s náměstím a kašnou, který je populárním místem pro pořádání svateb. Kostel byl pojmenován podle polského patrona na počest papeže Jana Pavla II., který navštívil Santo Domingo v roce 1979, a byl postaven z korálových útesů.

V římském stylu byl vybudován amfiteátr s 5000 sedadly, který již hostil takové hudební hvězdy jako Pet Shop Boys, Franka Sinatru, Andreu Bocelliho anebo Julia Iglesiase. Neměli byste si nechat ujít ani návštěvu Muzea archeologie (El Museo Arqueológico) s úžasnou sbírku předkolumbovských indiánských artefaktů objevených v okolí.


Muzeum dokumentuje bohaté dějiny a kulturu Dominikánské republiky, a to již od prvních stop lidského osídlení, přes období Taínů až do příchodu španělských dobyvatelů. Většina z více než 3000 exponátů byla nalezena v korytě řeky Rio de Chavón. Část exponátů je vystavována i v New Yorku a v Paříži.

GOLF CASA DE CAMPO

Kromě turistických a uměleckých zážitků si zde užijete i skvělé golfové dobrodružství. Luxusní a exklusivní resort Casa de Campo leží na břehu Karibského moře a to přímo v této vesnici. Hotel svou polohou nadchne příznivce nejrůznějších sportovních aktivit i ty, kteří si chtějí vychutnat příjemné a ničím nerušené dny v dominikánském ráji.

Unikátní resort Casa del Campo golfistům nabízí možnost zahrát si na nejoblíbenějších hřištích světa, která pravidelně hostí mezinárodní turnaje. Světově proslulý architekt Pete Dye vytvořil tři náročná hřiště, Teeth of the Dog, Dye Fore Course a Links Course, která jsou znakem kvality, elegance a jedinečnosti. Architekt Pete Dye vytvořil tato hřiště společně se svojí ženou a patří k těm nejnáročnějším na světě. Každé hřiště je naprosto jedinečné, avšak všechny nesou společné znaky Dyeova stylu.

Teeth of the Dog

Teeth of the Dog je osmnáctijamkovým hřištěm, jenž láká profesionální i amatérské golfisty. K náročným částem hřiště patří „devilish dogleg“ – „ďábelsky zahnutá fairway“, či další typické překážky Peta Dyee jako třeba zvýšené greeny.

Toto hřiště bylo vyhlášeno za nejlepší hřiště v Karibiku a 34. v celkovém světovém hodnocení. 7 jamek se hraje přímo s výhledem na Karibské moře.

Dye Fore

Druhé hřiště Dye Fore Course je dalším klenotem architekta Peta Dye a nabízí nádherné výhledy na Karibské moře, okolní hory a řeku Chavón. Neuvěřitelné dílo, které je velkou konkurencí hřišti Teeth of the Dog. Tvoří 18 esteticky nádherných jamek, 12. a 15. jsou jedny z vůbec nejhezčích tříparů na světě.

The Links Course

The Links Course je lehce zvlněné hřiště ležící ve vnitrozemí a může se jevit jako méně náročné či atraktivní, než dvě předcházející. Nenechte se oklamat, je stejně náročné a nemilosrdné. Mnoho písečných nástrah, lagun a jezírek, kdy voda vstupuje do hry u pěti jamek zvyšuje atraktivitu i obtížnost terénu. Svým vzhledem připomíná hřiště anglická či skotská.


No uznejte, že Altos de Chavon i Casa de Campo jsou místa, která určitě stojí za viděnou a zde prožitá dovolená bude zážitek na celý život, ať už s golfovými holemi, nebo bez nich. Chcete vše zažít na vlastní oči? Neváhejte a kontaktujte nás. Tuto nádhernou dovolenou vám připravíme „na to tata..“ 🙂

Za tým turbošneků
Vaše Bára

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Barbora-blog-1024x266.png.
Bára Blaschke
+420 602 552 624
barbora@snailtravel.cz