Zajímá vás, kde přesně vznikaly ikonické scény vašich oblíbených filmů a seriálů? Která místa se proměnila ve slavnou filmovou Pláž, kde se natáčely Star Wars nebo kde ožívali dinosauři v Jurském parku? A věděli jste, že jeden hollywoodský herec má kvůli své roli zakázaný vstup do Číny? Pokud vás láká odhalit tajemství slavných filmových lokalit, čtěte dál!
Lokace jako klíčový prvek úspěchu
Dobře zvolená natáčecí lokace dokáže povýšit film na úplně novou úroveň. Některá místa se díky filmům stávají oblíbenými turistickými destinacemi – stačí si vzpomenout na Nový Zéland, který po uvedení trilogie Pán prstenů zažil turistický boom. Ovšem ne vždy mají filmaři možnost natáčet tam, kde by si přáli. Někdy vstupuje do hry politika, příroda nebo rozpočet.
Sedm let v Tibetu aneb Brad Pitt a čínský zákaz
Pamatujete si na film Sedm let v Tibetu? Tento velkolepý snímek se stal trnem v oku čínských úřadů už při samotném natáčení. Režisér Jean-Jacques Annaud neměl povolení natáčet v autentických prostředích Tibetu, a tak musel hledat alternativy – nakonec padla volba na Argentinu. Tam vytvořil iluzi majestátní „Střechy světa“. Přesto se filmaři nechtěli vzdát skutečných záběrů z Tibetu a tajně tam vyslali malý tým. Do finálního snímku se nakonec dostalo přibližně 20 minut zakázaných záběrů.
Tento odvážný krok ale nezůstal bez následků. Hlavní hvězda filmu, Brad Pitt, se kvůli své roli ocitl na černé listině a dostal doživotní zákaz vstupu do Číny. Na prestiži mu to ale rozhodně neubralo – naopak!
Exotická Polynésie a Vzpoura na Bounty
Tropické ostrovy jsou pro filmaře jako magnet. Jedním z prvních hollywoodských filmů, který využil exotické kulisy, byla Vzpoura na Bounty z roku 1984. Anthony Hopkins a Mel Gibson strávili týdny na nádherném ostrově Moorea ve Francouzské Polynésii. Zátoky Opunohu a Cookova zátoka, kde se natáčelo, dnes patří k největším lákadlům Polynésie. Zatímco Cookova zátoka je oblíbeným cílem turistů, Opunohu si díky své odlehlosti uchovala romantickou atmosféru a autentický polynéský ráz.
Pláž, která změnila thajský ostrov
Pamatujete na Pláž s Leonardem DiCapriem? Hlavní děj snímku se odehrával na thajském ostrově Phi Phi Leh, konkrétně v zátoce Ao Maya. Přestože se místo mohlo zdát dokonalé, filmaři si neodpustili triky. Aby zátoka působila ještě více izolovaně, přidali do filmu počítačově vytvořenou horu.
Natáčení však budilo kontroverze – ekologové upozorňovali na škody, které filmařský tým způsobil křehkému ekosystému ostrova. Ironií je, že snímek, který kritizoval masový turismus, proměnil Phi Phi Leh v přeplněnou turistickou atrakci. Dnes se sem denně sjíždí stovky návštěvníků a původní kouzlo ostrova bohužel vzalo za své.
Trosečníkův ostrůvek Monuriki
Další ikonickou filmovou destinací je ostrůvek Monuriki v souostroví Fidži, známý díky filmu Trosečník. Ačkoliv se ve filmu samotném jeho jméno neobjevuje, dnes už ho turisté znají jako „Trosečníkův ostrov“. Právě zde totiž Tom Hanks jako ztroskotanec bojoval o přežití. Film sice tvrdil, že se jedná o místo „600 mil jižně od Cookových ostrovů“, ale ve skutečnosti zde žádné takové ostrůvky nenajdete.
Havaj – ráj filmařů i diváků
A nakonec Havaj! Tento tropický ráj je jedním z nejoblíbenějších míst filmařů, přestože natáčení zde není zrovna levné. Havajský ostrov Oahu posloužil jako kulisa pro filmy jako Jurský park a seriál Ztraceni. Všechny epizody seriálu Ztraceni se natáčely právě tady a ostrov dokázal zastoupit i takové lokace jako Irák, Koreu nebo Austrálii. Legendární scéna se zřícením letadla se odehrála na pláži Mokuleia na severozápadě ostrova.
Není pochyb, že kouzelné filmové lokace mají obrovský vliv na úspěch snímků. Ať už jde o pusté ostrovy, exotické zátoky nebo tajemná údolí, každé místo v sobě skrývá příběh, který čeká na své objevení – třeba i vámi. Tak kam se vypravíte?
Za tým turbošneků
Vaše Bára