Pokud Vás lákají staré legendy o vyspělé mayské civilizaci, doporučujeme Vám okruh pro těch nejvýznamnějších mayských památkách na poloostrově Jucatán v jižním Mexiku, který jsme sami absolvolali a rádi se s Vámi podělíme o naše zážitky. Mexiko přímo dýchá atmosférou historie doby Mayů, Aztéků a Toltéků – na území dnešního Mexika se už tisíc let před Kristem rozvíjela civilizace, o které si tehdejší Evropa s výjimkou Řecka mohla nechat jen zdát, a dodnes je opředena závojem tajemství…
Mayové
V jižních oblastech poloostrova Yucatán a dále také v oblastech Guatemaly, Salvadoru, Belize a Hondurasu se kolem 2. tisíciletí př. n. l. objevila civilizace Mayů, která existovala celkem ve třech historických fázích až do roku 1519. Civilizace Mayů je všeobecně považována za nejvyspělejší civilizaci předkolumbovské Ameriky s vyspělou úrovní matematiky, kalendářem a logosylabickým písmem. Vzhledem k tomu, že Španělé po svém příchodu na americký kontinent zničili vše, co mohli, dochovalo se o této vyspělé civilizaci pramálo informací a tak vznikla celá řada různých legend o této pro nás stále záhadné civilizaci…
O to více je fascinující cesta po mayských památkách, neboť doložených faktů je málo a ostatní informace jsou jen domněnky a teorie španělských dobyvatelů a archeologů. Jak to vše však bylo, dodnes nikdo pořádně neví. Tak tedy vzhůru za objevováním! 🙂
Tulum
Naší první zastávkou bylo archeologické naleziště Tulum, které se nachází přímo na útesu nad mořem a je považováno za jedno z posledních mayských měst, které bylo obydleno v době příchodu Španělů a nebylo pohlceno džunglí, jak ostatní mayská města.
Vzhledem k jeho blízkosti od plážových letovisek Playa del Carmen a Tulum je nejnavštěvovanější mayskou památkou a je zde největší koncentrace turistů.
Jeho atraktivitě přidává i fakt, že přímo z archeologického naleziště vedou dřevěné schody ze skal přímo na krásnou bílou písečnou pláž, kde se dá vykoupat ve vodách Karibiku 🙂
Všude je však velké množství lidí a tak pokud chcete romantiku, určitě stojí za to si přivstat a jít sem hned po ránu 🙂 Po prohlídce tohoto krásného místa je čas vydat se do vnitrozemí za dalším objevováním.
Calakmul
Calakmul bylo zřejmě jedno z největších mayských měst, které bylo objeveno teprve nedávno, v roce 1931 a to americkým botanikem Cyrusem Lundelem. Je totiž zcela obklopené deštným pralesem a okolní oblast byla vyhlášena stejnojmennou biosférickou rezervací o rozloze 7 300 km².
Město hrálo významnou roli v historii svého regionu po více jak 12 století. Je unikátním příkladem mayské architektury a umění, neboť bylo politickým a náboženským centrem. Můžeme zde nalézt pyramidy, stély a mnoho dalších staveb.
Svojí velikostí a významem ho můžeme srovnat s významným mayským městem Tikal v Guatemale a je zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.
Tím, že bylo město objeveno teprve nedávno z archeologického hlediska, většina pyramid a dalších staveb je stále ještě pokryta džunglí, jde zde málo turistů a na všechny pyramidy si můžete vylézt!
Ze všech míst, co jsme měli možnost v Mexiku navštívit, byl právě Calakmul, který nám přirostl k srdci a to právě proto, že jsme si připadali jako archeologové, kteří objevili záhadné město v džungli.
Během 2 hodin, co jsme skákali z jedné pyramidy na druhou jsme potkali celkem 2 lidi.
Jinak jen my, majestátní mystické stavby a zvuk džungle, zkrátka dokonalost sama 🙂
Po vzrušující prohlídce jsme u výborné mexické večeře rozjímali a nechali se unášet fantaziemi a vlastními teoriemi, jak to s těmi Mayi vlastně bylo….
Palenque
Hluboko v džungli mexického státu Chiapas se na okraji nízkých kopců ukrývají pozůstatky dávného mayského města Palenque. Vzhledem k jeho odlehlosti na kraji Jucatánu sem tolik návštěvníků nezatoulá, neboť cesta trvá 5 hodin.
Jde však o jednu z nejmystičtějších mayských archeologických lokalit a dlouhé cestování stojí určitě za to! Díky pralesnímu prostředí, které Palenque obklopuje, působí město tajemně a impozantně a je neskutečně fotogenické.
Ve městě se dochovala řada paláců, pyramid a dokonce i druhý nejdelší vytesaný text, který zaznamenal 180 let historie města, který se ještě celý nepodařilo zcela rozluštit.
Na rozdíl od ostatním mayských měst se zde dokonce našel i neporušený sarkofág panovníka Pakala. Jeho víko bylo pokryto velmi významným reliéfem a jeho kopii jsme se mohli prohlédnout ve zdejším muzeu, originál se nachází v muzeu v Mexico City.
Díky svému pralesnímu prostředí se zde dá strávit téměř celý den, procházkami v celém areálu, kolem vodopádů, rozjímáním či meditací 🙂
hotel Chan Kah Resort Village****
Pokud zavítáte do Palenque, nesmíte si nechat ujít ubytování v unikátním resortu Chan Kah Resort Village, který se nachází v bezprostřední blízkosti archeologického naleziště uprostřed džungle.
Ubytování je bungalovech v krásné tropické zahradě a bazén je vytvořen jako přírodní laguna, aby nebyl porušen přírodní ráz celého resortu.
Ráno jsme si před dalším putováním dali vydatnou mexickou snídani, která se skládá z volských ok a fazolové omáčky. Nesmí chybět samozřejmě ani pikantní omáčky a tortilly.
Campeche
Po archeologickém dobrodružství v Palenque jsme se vrátili v čase zpět do koloniální doby, neboť nás čekal nocleh po dlouhé cestě zpět na Yucatán v dalším městě a důležitém přístavu, založeném španělskými dobyvateli, Campeche. Jeho historické jádro je na seznamu světového dědictví UNESCO a tak nás zde čekal další příjemný večer po celodenním poznávání.
Uxmal
Uxmal byl další naší zastávkou za tajemnou mayskou civilizací, nachází se v krasové oblasti se spoustu přírodních jeskyní „cenote“, které byly pro mayské obyvatele jakési přírodní studny a žilo zde zřejmě 25.000 lidí. Zdejší pyramidy jsou jiné, než ostatní, tyto jsou více zaoblené a nachází se zde také velká náměstí.
Jméno Uxmal pochází pravděpodobně ze slova „ox-mal“, což v yukatánské mayštině znamená „třikrát“ a archelogické výzkumy také potvrdili, že město bylo třikrát přestavěno. Uprostřed jedné pyramidy se našla další dvě menší postavené vzájemně na sobě.
Krásný komplex, kde na některé pyramidy bylo ještě dovoleno vylézt, nás uchvátil svojí rozlehlostí a zelení při pohledu z vrcholu jedné z pyramid.
Těch schodů bylo skutečně mnoho a celá naše skupina nehledě na věk tyto schody zdolala, odměna stála za to! 🙂
Mérida
Město Mérida je naší další zastávkou a zároveň místem našeho noclehu a odpočinku pro další den. Toto koloniální město bylo postaveno v roce 1542 po příchodu španělských dobyvatelů na ruinách starého mayského města a po staletí se zde prolínají evropské vlivy s tradiční mayskou kulturou a architekturou, což dává městu nezaměnitelný ráz.
Příjemné bary i restaurace a všeobecná poklidná koloniální atmosféra vládne ve městě i dodnes a tak je zde velmi příjemné strávit večer po celodenním putování.
Chichen Itza
Pomalu se blížíme zpět k pobřeží Karibiku a čeká na nás poslední mayská památka, tentokrát ta nejznámější a nejnavštěvovanější – Chichen Itza.
Jelikož není tolik vzdálena od pobřeží, jak ostatní mayská města, byla Chichen Itza objevena španělskými dobyvateli hned po Tulumu jako druhá. Kvůli touze po zlatu a bohatství zničili Španělé převážnou část mayských letopisů a starých rukopisů a dnes tak neexistují žádné jisté zprávy a musíme se uchylovat k pouhým domněnkám.
Kukulkánova pyramida, které se také říká El Castillo, dvakrát do roka udivuje tisíce návštěvníků působivým „představením opeřeného hada“. Ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti stávali před severním průčelím pyramidy desetitisíce mayských věřících. Kombinací světla a stínu vzniká dojem, že se z vrchu pyramidy plazí po schodišti na zem velký světelný had. Pod schodištěm, u úpatí pyramidy, totiž stojí dvě obří kamenné hadí hlavy.
Kromě mystických dovedností je pyramida i svědkem matematických znalostí starých Mayů. Čtyřstranná devítistupňová pyramida má na každé straně jedno schodiště. Každé schodiště čítá 91 kamenných stupňů. Připočítáme-li k tomu i nejvyšší plošinu, dostáváme číslo 365, tj. počet dní v roce. Na vrcholku pyramidy lze poté nalézt 52 kamenných desek, tedy stejné číslo, jako počet týdnů v roce.
Vysocí mayští kněží dokázali zakreslovat pohyby hvězd a dle nich i předvídat budoucí události. V jihozápadním části Chichén Itzá stojí hlavní hvězdářská observatoř. Na vrchol kamenné věže vede spirálovité schodiště, a proto observatoř nazvali španělští dobyvatelé El Caracol – v češtině Šnek 🙂
O ohromných astronomických znalostech starých Mayů tedy nemůže být rozhodně pochyb. Jak však ke svým znalostem přišli, to se pravděpodobně asi již nikdy nedozvíme…
Plni dojmů a vzrušení se loučíme se záhadnou a obdivuhodnou mayskou civilizací a vyrážíme směr Playa del Carmen na zasloužený odpočinek na bělostných plážích 🙂
Valladolid
Během cesty na Playa del Carmen jsme navštívili koloniální město Valladolid, které se nachází na půli cesty mezi Cancúnem a Méridou a bylo založeno španělskými dobyvateli na místě starého mayského sídliště.
Právě zde postavili františkáni své první svatostánky na Jucatánu a snažili se místní indiány převést na křesťanskou víru. Ale teď již hurá na pláž! 🙂
Relaxace na bělosných plážích Playa del Carmen
Po několikadenním putování po mayských památkách je moc příjemné zrelaxovat v jednom z krásných hotelů na Playa del Carmen a nechat se unášet šuměním Karibského moře.
Bělostné písečné pláže a všudy přítomná zeleň je jako stvořená pro relaxaci, kdy se během lenošení na pláži a popíjení lahodného drinku můžete nechat unášet svými vlastními fantaziemi o záhadné mayské civilizaci….
Fairmont Mayacoba
Jedním z nejkrásnějších hotelů, co jsme navštívili, byl bezesporu hotel Fairmont Mayacoba se svými vilkami s bazény na pláži.
Poznávací okruh fly and drive
Láká Vás také vydat se za objevováním mayské civilizace? Poznávací okruh Vám pomůžeme sestavit přesně podle Vašich preferencí Vašeho času a požadovaných navštívených míst. Trasu můžete zvolit stejnou jako my nebo si ji můžete obrátit.
Zajistíme pro Vás po příletu půjčení automobilu včetně navigace, mapu s trasou a podrobný itinerář včetně informací o vstupném do archeologických nalezišť, stejně tak Vám pomůžeme s výběrem nejlepších hotelů v daných lokalitách dle Vašich preferencí, aby Vaše cesta byla příjemná a Vy jste se nemuseli o nic starat a mohli se plně soustředit na záhadnou mystickou mayskou civilizaci 🙂
Zkrátka, poklady Mexika na Vás čekají, nechte se jimi okouzlit stejně tak jako my….
Máte- li zájem o bližší informace o možnostech dovolené v Mexiku, ať již zpracování individuální cesty po památkách či jen relaxaci na plážích Karibiku s možnými výlety do okolí, neváhejte kontaktovat Martinu, která Vám moc ráda vypracuje nabídku na míru a poradí s výběrem Vaší dovolené.
Martina Bartůšková
602/552624
martina@snailtravel.cz
www.mexiko-dovolena.eu